Všeobecné info o výletných plavbách

Výletné plavby sú čoraz viac žiadané aj u českých a slovenských klientov. Ako dovolenkový produkt majú viacero predností – kvalitnú gastronómiu, výborné športové vyžitie, bohatý program a to všetko spojené s návštevou zaujímavých destinácií s pestrou ponukou fakultatívnych výletov a aktivít.

Pre väčšinu ľudí a hlavne rodiny s deťmi je to obrovský zážitok a niečo nezabudnuteľné.

Ako certikovaný agent vám rád pomôžem s výberom plavby za najlepšiu cenu a taktiež môžete využiť moje služby


PRÍSTAVY

Miami je vstupnou bránou do sveta výletných lodí – v jeho blízkosti sa nachádzajú 3 najväčšie prístavy na svete s celkovou vyťaženosťou cca 13 miliónov pasažierov ročne.

Port Miami

Vyletne plavby

 • prístav s vyťaženosťou cca 5 mil. pasažierov ročne
 • 7 terminálov – 42 výletných lodí od 18 lodných spoločností (vrátane Carnival Cruise Lines, Norwegian Cruise Line, Royal Caribbean Cruises, Oceania Cruises a Regent Seven Seas Cruises)
 • itineráre – 2 až 47 dňové okružné a transatlantické plavby
 • destinácie – Bahamy, Karibské ostrovy, Stredná a Juźná Amerika, California, Európa
 • najväčší prístav výletných lodí na svete nazývaný aj Cruise Capital of the World
 • viac informácii – Port Miami

Port Ev erglades

Plavby - Port Everglades

 • prístav s vyťaženosťou cca 4 mil. pasažierov ročne
 • 9 terminálov – 34 výletných lodí od 9 lodných spoločností
 • itineráre – 2 až 112 dňové okružné a transatlantické plavby spolu s plavbami okolo sveta
 • destinácie – Bahamy, Karibské ostrovy, Stredná a Juźná Amerika, California, Kanada, Európa
 • druhý najväčší prístav výletných lodí na svete
 • viac informácii – Port Everglades

Port Canaveral

Plavby - Port Canaveral

 • prístav s vyťaženosťou cca 4 mil. pasažierov ročne
 • najbližšie medzinárodné letisko – Orlando International Airport
 • 5 terminálov – 7 výletných lodí od 3 lodných spoločností (domovský prístav pre Disney Cruise Lines)
 • itineráre – 3, 4, 5 a 7 dňové okružné plavby
 • destinácie – Bahamy, Karibské ostrovy
 • viac informácii – Port Canaveral

PRÍPRAVA NA PLAVBU

Víza

Pred odchodom si je potrebné overiť aké doklady a víza je potrebné zabezpečiť pre každý prístav a krajinu, ktorú sa chystáte počas plavby navštíviť. Bez potrebných cestovných dokladov vám nebude povolený nástup na loď, ani poskytnutá žiadna náhrada na vzniknuté náklady. Pre vstup do USA potrebujete cestovný pas platný minimálne ešte 6 mesiacov po predpokladanom návrate plavby, platné elektronické vstupné povolenie (tzv. ESTA – podmienkou získania je biometrický pas) alebo platné americké viacvstupné víza. Mená na cestovných dokladoch musia byť zhodné s menami na rezervácii plavby.

Oblečenie

Pre voľný čas odporúčam pohodlné oblečenie – šortky, tričká, plavky, blúzky a pod. Čo sa týka obuvi, je vhodné mať pohodlné topánky s protišmykovou podrážkou alebo tenisky kvôli bezpečnosti na palube a tiež 1 pár topánok vhodných na fakultatívne výlety a výjazdy v prístavoch. Pribaľte si aj mikinu alebo sveter pre chladnejšie večery najmä pri prechádzkach po palube a nepremokavú tenkú vetrovku v prípade krátkych dažďových spŕškok typických pre túto oblasť.

Je dobré mať pripravené aj spoločenské oblečenie – dámy večerné šaty a páni oblek – vyžadujú sa pri niektorých spoločenských udalostiach alebo pri vstupe do A la Carte reštaurácií. Pre bežné večere v hlavnej reštaurácii platí pravidlo, že dospelí by nemali nosiť džínsy a tričká. Pánom odporúčam nohavice, košeľu a prípadne sako, dámam šaty, kostým alebo spoločenské nohavice a blúzu.

Pozn.: Absolútny zákaz donášanie potravín a nápojov akéhokoľvek druhu platí pri návrate na loď pri zastávkach počas plavby. Potraviny a nápoje, ktoré zakúpite mimo lode, budú zabavené. Niektoré spoločnosti, (napr. Costa), Vám v prístavoch zakúpený alkohol aj iné nápoje uskladní a vydá pri vylodení.

Doprava do / z prístavu

Pri preprave do prístavu môžete využiť niektorú z nasledovných možností:

Viac info nájdete v sekcii Doprava z/do prístavu

Batožina

Pre batožinu na výletnej plavbe platia obdobné pravidlá ako pri leteckej doprave – veľké kufre sa odovzdávajú pri nalodení a sú následne dopravené do vašej kajuty. Príručnú batožinu si môžete nechať pri sebe a je dobré v nej mať všetky cennosti, lieky, doklady, peniaze a iné dôležité veci, ktoré potrebujete mať pod kontrolou alebo po ruke. Pre príručnú batožinu platí, že je zakázané na loď prinášať potraviny a nápoje akéhokoľvek druhu. Nápoje môžu byť v obmedzenej miere prinesené v hlavnej batožine (max. 0,7 l). Lodné spoločnosti si však vyhradzujú právo na kontrolu všetkej batožiny.

Nosiči batožín sú k dispozícii v každom termináli na ich prepravu k lodi a odovzdanie lodnému personálu, ktorý Vašu batožinu prinesie až pred vašu kajutu. Sprepitné pre tento personál sa doporučuje $1 na batožinu. Prosím ubezpečte sa ,že každá Vaša batožina je riadne a správne označená štítkom s Vaším menom, adresou a číslom kajuty a tiež uzamknutá. Nosiči batožín v termináli nepatria k zamestnancom lodných spoločností, preto pri akýchkoľvek problémoch s nimi prosím hláste to manažmentu v termináli. Akákoľvek batožina zabudnutá v termináli bude doručená na vaše výdavky. Žiadosti a reklamácie na stratu či poškodenie batožiny je potrebné nahlásiť písomne personálu v termináli pri odchode z terminálu. Spoločnosť nezodpovedá za ručnú batožinu.

Check-in

Väčšiny lodných spoločností ponúka možnosť zaregistrovať sa vopred online cez internet. Stačí vyplniť všetky potrebné formuláre a urýchlite si tým proces registrácie v deň naloďovania. Budete k tomu potrebovať Vaše rezervačné číslo, názov lode a dátum vyplávania. Ak by ste s tým potrebovali pomôcť, neváhajte využiť moju službu Booking Assistant.

Nalodenie

Čas nalodenia a miesta umiestnenie terminálu nájdete na svojom palubnom lístku. Optimálny čas nalodenia je 2 hodiny pred odplávaním lode, najneskôr však 30 minút, inak riskujete automatické zrušenie vašej plavby. Každý hosť je sám zodpovedný za svoju batožinu a jej označenie a musí sa postarať o to, aby svoju batožinu bezpečne dopravil až do terminálu. Keď sa dostanete do terminálu, prejdete check in procesom a imigračnými procesmi ešte než sa dostanete na loď. Preto je výhodné a rozumné urobiť si on line check in vopred na nete.


PLAVBA

Všeobecné info

Naloďovacia karta/ Cruise Card (názov sa môže líšiť v závislosti od spoločnosti) je legitimáciou pre oprávnený vstup na palubu ako hosť lodnej spoločnosti. Túto kartu musíte mať vždy so sebou,  pri odchode z lode aj spolu s pasom. Pri vstupe do terminálu je potrebné preukázať sa práve touto kartou a identifikovať sa ako pasažier lode. Zároveň slúži aj ako kľúč k vašej kajute a tiež na platenie za služby, konzumáciu a nákupy na lodi, takže nemusíte so sebou nosiť peňaženku.

Sprepitné/ Tips je automaticky účtované na Naloďovaciu kartu za služby v stravovaní a udržiavaní vašej kajuty. Konečná čiastka je cca $10-12 na osobu/deň (v závislosti od plavby), a bude vám zúčtovaná na konci plavby. Výhodou je, že už nemusíte dávať sprepitné v hotovosti, nevýhodou, že personál bude aj napriek tomu očakávať cash sprepitné. Je dobré sa informovať o možnostio zrušiť automatické účtovanie sprepitného s odôvodnením, že ho chcete platiť v hotovosti a následne odmeňovať váš personál na základe vášho uváženia.

Poplašné cvičenie/ Emergency Boat drill sa koná pred vyplávaním v prvý deň a je povinné pre každého. Kedykoľvek počujete známy poplašný signál, s ktorým sa zoznámite hneď v prvý deň, musíte si na seba obliecť záchranné vesty a dostaviť sa na Vašu “Master station” určenú pre vašu kajutu. Miesto nájdete na plániku lode na vnútornej strane vašich dverí.

Recepcia/ Information desk je vám k dispozícii 24h denne na zodpovedanie otázok a pomoc s požiadavkami vrátane doplnenia vášho finančného limitu na karte.

Uteráky sú k dispozícii vo vašej izbe a môžete si ich zobrať so sebou na palubu, mimo lode na pláž a je možné si ich aj zakúpiť ako suvenír.

Ubytovanie

Výber kajuty značne ovplyvní cenu Vašej plavby, tá totiž závisí od typu kajuty / vnútorná , vonkajšia s oknom, vonkajšia s balkónom, suite, de luxe suite /, jej veľkosti, umiestenia / nižšie paluby, vyššie paluby / a možno budete zo začiatku zmätení zoznamom rôznych typov kajút v rôznych kategóriách. Existujú rozdiely v cenách napríklad pri kajutách s obmedzeným výhľadom, kde Vám pred oknom môže visieť záchranný čln. Pri výbere kajuty s akciovou cenou sa môže stať že umiestenie kajuty sa dozviete až tesne pre plavbou alebo až na mieste. Máte garantovanú len kategóriu kajuty.

Podrobný prehľad kajút aj s členením každej jednej lode nájdete na mojej špecializovanej stránke http://www.cruiseshipcenters.com/en-US/ladislavmatyinko – stačí si vyhľadať plavbu kliknúť na tlačidlo See Details a po zobrazení podrobností o plavbe prejsť na záložku Staterooms alebo Decks.

Stravovanie

Klasická reštaurácia s obsluhou/ Dinning room zvyčajne servíruje večeru rozdelenú na 2 až 4 sedenia: 17:45, 18:15, 20:00, 20:30. Niektoré lode majú iba 2 sedenia a spoločnosti ako Aida alebo NCL vás neobmedzujú v čase vôbec.  Časy ktoré vám vyhovujú sa môžu vyžiadať pri rezervácii a objednávke. Váš stôl a čas bude potvrdený pri nalodení v deň vyplávania. Majte na pamäti, že tričká a krátke nohavice pre vstup do reštaurácie nie sú povolené.

Bufet/ Seaview Bistro ponúka možnosť voľnejšieho a menej formálneho stravovania bufetovým štýlom. Dress Code teda predpis oblečenia je voľný. Bistro je väčšinou otvorené denne od 18:00 do 21:00 a ponúka široký výber cestovín, mäsa a steakov pripravených na rôzny spôsob, šaláty, ovocie, zeleninu, či dezerty.

Reštaurácia A la Carte je špeciálna reštaurácia, ktorá si vyžaduje rezerváciu a spoločenské oblečenie (páni oblek a košeľu alebo tričko s golierikom, dámy spoločenské šaty – kravata nie je povinná, tenisky ani rifle či športové trička nie sú povolené). Tieto väčšinou steakhousy či reštaurácie na taliansky štýl s úžasnou atmosférou, profesionálnym ochotným personálom a servisom sa pýšia aj prvotriednym jedlom a preslávenými kuchármi. V menu nájdete morské plody, steaky a rôzne ďalšie špeciality. O váš smäd sa postarajú someliéri, ktorí Vám doporučia tie najlepšie drinky a víno. Atmosféru intímneho večera dopĺňa živá hudba a malý tanečný parket.

Raňajky a Obed môžete absolvovať buď vo vašej reštaurácii v čase na základe vašej rezervácie alebo na palube v Bistre bufetovým štýlom. Ďalšou možnosťou sú kontinentálne raňajky priamo vo vašej izbe v čase maximálne do 10:00 hod s využitím služby roomservice. O časoch stravovania sa informujte u svojho izbového stewarda.

Polnočný bufet (pri niektorých spoločnostiach) ponúka aj po polnoci paletu teplých i studených šalátov, syrov, mäsa, pečiva, horúcich hlavných jedál, dezertov, zeleniny a ovocia.

24hod Pizzeria (na niektorých lodiach) ponúka čerstvú pizzu podľa vášho želania. Okrem pizze si môžete vybrať aj čerstvý Caesar Salad.

Spa výber je k dispozícii na väčšine lodí a ponúka výber jedál z nízkym obsahom tuku, cholesterolu, ktoré sú označené v každom menu.

Káva – v špeciálnych kaviarňach na štýl Starbucks si môžete kúpiť všetky druhy špeciálnych káv ako aj chutné francúzske pečivá a koláčiky.

Izbová služba/ Room service vám poskytuje výber sendvičov, chlebíkov, nápojov, dezertov a ovocia v prípade, že medzi hlavnými časmi jedál na vás doľahne hlad.

Víno k jedlu si môžete objednať u vášho čašníka, ktorý vám pomôže s výberom. Domáce vína a sekt sú za primerané ceny.

Politika alkoholu – hostia si nesmú priniesť na palubu žiadne alkoholické nápoje. Je povolené priniesť so sebou na palubu malé množstvo nealko nápojov. Všetky prinesené alkoholické či nealkoholické nápoje nad povolený limit budú odobrané a zničené bez akejkoľvek kompenzácie. Hostia majú možnosť zakúpenia alkoholických produktov v obchodoch na lodi. Alkoholické nápoje nie sú predané osobám mladším ako 21 rokov.

Voľný čas

Na lodi máte k dispozícii veľké množstvo areálov pre aktivity a veľa možností ako tráviť voľný čas:

 • športoviská
 • bazény s tobogánmi
 • kúpele
 • fitnes centrá
 • kasíno (s výnimkou Disney)
 • detské zóny a kútiky
 • teenage club
 • večerné divadelné a hudobné showprogramy
 • nočný klub
 • salóny krásy
 • obchody

Výlety

Podrobný prehľad fakultatívnych výletov pre každú plavbu nájdete na mojej špecializovanej stránke http://www.cruiseshipcenters.com/en-US/ladislavmatyinko – stačí si vyhľadať plavbu kliknúť na tlačidlo See Details a po zobrazení podrobností o plavbe prejsť na záložku Itinerary , kde si po kliknutí na znamenko + napravo pri jednotlivých dňoch môžete pozrieť ponuku plavieb kliknutím na odkaz  Book Shore Excursions. Alebo si môžete pozrieť ponuku všetkých výletov u 2 renomovaných spoločností, ktoré odporúčam

Pri fakultatívnych výletoch si nezabudnite zobrať zo sebou vašu naloďovaciu kartu aj s pasom. Rozsah a dlźku fakultatívnych výletov si plánujte tak, aby ste sa stihli vrátiť na loď v potrebnomčase. Preto je potrebné brať ohľad aj na presuny z lode a naspäť.


VYLODENIE

Odchod z lode

Proces vylodenia sa začína hneď ráno po príchode do prístavu. Potrebujete sa preukázať pasom a je potrebné mať so sebou ešte aj vašu naloďovaciu kartu, aby ste sa odhlásili pri odchode z lode cez čítačku security.

US Customs and Immigration/ Imigračná kontrola je súčasťou procesu vylodenia. Ešte na palube budete musieť vyplniť deklaračný formulár a odovzdať ho pri prechode cez hraničných inšpektorov.

Doprava z prístavu

Z prístavu sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Viac sa dozviete v sekcii Preprava do/ z prístavu.

 

Váš odborný poradca pre Miami a Floridu

<span>%d</span> blogerom sa páči toto: