Všeobecné info o doprave

Po prílete na letisko v Miami je jednou z prvých veci, ktorú musíte riešiť, preprava z letiska na miesto vášho ďalšieho pobytu.

Možností je niekoľko, v závislosti od vašich preferencií.

Východne od Miami International Airport sa nachádza nové centrum s názvom Miami Intermodal Center (MIC), ktoré je hlavným dopravným uzlom celej oblasti. Nájdete tam autopožičovne, autobusovú stanicu s miestnymi a medzimestskými linkami a tiež železničnú stanicu.  Mapku centra si môžete pozrieť na tejto linke.

mia-mover-001-500

Aj keď toto centrum technicky nie je priamou súčasťou letiska, bolo navrnuté za účelom prepravy cestujúcich z a na letisko a z terminálov sa k nemu dostanete prostredníctvom bezplatného automatického vlaku s názvom MIA Mover. Jeho stanicu nájdete na 3. poschodí medzi garážovými domami Dolphin a Flamingo – viď túto mapku.


OSOBNÁ DOPRAVA

Klientom z Čiech a Slovenska zabezpečujem osobnú dopravu za výhodné ceny v Miami, Miami Beach a okolí, ako aj do vybraných destinácií Floridy. Je  vhodná pre klientov s jazykovou bariérou, resp. pre klientov preferujúcich individuálny prístup. Viac informácií nájdete v sekcii Moje služby/ Osobná doprava.

Preprava osob


METRORAIL A TRI-RAIL

Letisko je teraz napojené na Metrorail systém. Ide o vyvýšenú železnicu, ktorá zabezpečuje verejnú dopravu naprieč mestom prostredníctvom tzv. “Orange Line” a “Green Line”.  Z letiska ( Miami Intermodal Center) štartuje “Orange Line”, ktorá sa na najbližšej stanici Earlington Heights Station prepája s “Green Line”. Viď podrobnú mapku.

Doprava - Metrorail

Od apríla 2015 ponúka Miami Central Station (ktoré je súčasťou Miami Intermodal Center) napojenie na systém Tri-Rail a autobusové linky spoločnosti Greyhound. Systém Tri-Rail je 72 míľ dlhá železnica, vedená paralelne s hlavnou diaľnicou Interstate 95 a spájajúca Miami, Fort Lauderdale a West Palm Beach – viď mapu.

Doprava - TriRail 2


AUTOPOŽIČOVNE

Doprava - CarRental Center

V Rental Car Center, ktoré je súčasťou MIC, nájdete nasledovné autopožičovne:

Z letiska sa k nemu dostanete prostredníctvom vyššie spomínaného MIA Mover.

mia-mover-rcc-500

Táto forma dopravy je vhodná pre

  • vodičov, ktorí nemajú problém so šoférovaním a nemajú obavu z prehustenej premávky tejto metropoly, či jazdou na 5 až 7 pruhových diaľniciach
  • menšie skupiny (3 – 5 ľudí), ktorí takýmto spôsobom zdieľajú náklady na 1 auto
  • návštevníkov, ktorí sa počas pobytu v Miami mienia každodenne presúvať autom (bez nejakých väčších páuz spôsobených napr. výletnou plavbou) a plánujú aj dlhšie výlety do okolia Miami alebo návštevy ďalších floridských destinácií – Orlando, Key West, Naples a pod

Pre porovnanie cien jednotlivých autopožičovní využite porovnávacie stránky na Travelocenter.com alebo si ich pozrite priamo na Rentalcars.com.


LETISKOVÝ SHUTTLE

Niektoré hotely (hlavne tie v blízkosti letiska) ponúkajú svojim klientom bezplatnú dopravu z letiska na hotel formou mikrobusov – tzv. shuttle.  Dostupnosť tejto služby si overte priamo u hotela, v ktorom ste ubytovaní, kde si môžete vyžiadať aj viac informácií.

SuperShuttle je oficiálny prepravca pre Miami International Airport s viacerými stánkami, ktoré nájdete v hale po príchode na letisko. Ponúka 24/7 hodinový servis s možnosťou zdieľanej prepravy, čo znamená, že platíte cenu len za počet prepravovaných osôb, nie za celé vozidlo, ako je tomu napríklad pri taxíkoch. Svoje vozidlá má vybavené zariadeniami s dotykovými obrazovkami, ktoré sú schopné akceptovať väčšinu platobných kariet.

Doprava - Super Shuttle

Pre náročnejších klientov ponúka aj flotilu čiernych Mercedes Sprinterov s VIP servisom za rozumnú cenu. Rezervácia tohto typu prepravy nie je nevyhnutná, ale odporúča sa hlavne v sezónnych špičkách.

Táto forma dopravy je vhodná pre väčšie skupiny, rodiny alebo individuálnych cestujúcich, ktorí nemajú jazykovú bariéru a potrebujú len jednorázový presun na miesto určenia.

Pre porovnanie cien jednotlivých prepravcov využite porovnávacie stránky na Travelocenter.com alebo si ich pozrite priamo na ShuttleFare.com.

Poznámka:

Medzi letiskom a prístavom Port Miami nepremáva bezplatný shuttle, ale môžete využiť aj platené služby 2 ďalších spoločností: SAS Transport Service a Go Airport Shuttle.


TAXI SLUŽBA (CABS)

Taxi služba je dostupná priamo na letisku, hneď pri východe z priestorov na vyzdvihnutie batožiny.  Špeciálne modré taxíky zabezpečujú rozvoz v bezprostrednej blízkosti letiska za za paušalny poplatok 10–14 dolárov.

Doprava - taxi

Klasické taxíky, väčšinou žlté, vás odvezú za paušálny poplatok do nasledovných destinácií – Coral Gables za $16, Port Miami za $24 alebo South Beach za $32. Je to výhodné z toho dôvodu, že nemusíte riešiť, či Vás taxikár odvezie tou najkratšou cestou – cena sa nemení aj keby šiel okľukou. Mimo zón s paušálnym poplatkom je kilometrovné nastavené nasledovne –  $6.90 za prvú míľu (cca 1,7 km) a $2.40 za každú ďalšiu míľu. Stojné je 40 centov za minútu.

Pri platbách za taxík je treba počítať aj so sprepitným, ktoré je zaužívané vo výške 15% z ceny (väčšinou od $3 do $5) a je zvykom uhrádzať ho v hotovosti. Nie je však problém ho uhradiť aj kartou, čo je však pre taxikárov nevýhodné, preto to nemajú veľmi v obľube.

Pre náročnejších sú k dispozícii aj odvozy limuzínou. V Miami je niekoľko spoločností prevádzkujúcich tzv. Limo Service.  Napr. Book a Limo, Limos,  či Carmel Limo.

Doprava - Limo

Predbežnú kalkuláciu ceny taxíkom si môžete spraviť na stránke Rideguru, porovnanie ceny jednotlivých typov prepráv (shuttle, limo), je možné na stránke Mozio.  Všetky porovnávacie aj vyhľadávacie stránky súvisiace s prepravou nájdete aj na Travelocenter.com.


ZDIEĽANÁ JAZDA (RIDESHARE)

Aktuálne je Američanmi veľmi využívaná aj preprava prostredníctvom spoločností Uber aleb Lyft. Ide o novodobú formu taxi služby, ktorá využíva autá súkromných osôb na prepravu ľudí prostredníctvom mobilnej aplikácie. Cenovo je asi o polovicu až 2/3  lacnejšia ako taxi služba má však svoje riziká – nikdy neviete, ku komu si do auta sadnete a aké sú jeho šoférske schopnosti. Obidve aplikácie sú k dispozícii na Apple App Store a aj Google Play Store (Android Market).

Predbežnú kalkuláciu ceny zdieľanej jazdy si môžete spraviť na stránke Rideguru,


EXPRESS BUS SERVICE

Autobusová linka s názvom  Airport Flyer prevádzkovaná miestnou samosprávou ponúka pravidelné expresné spojenie medzi Miami International Airport a Miami Beach. Autobusy štartujú každých 30 minút, od 6-tej to 23-tej, sedem dní v týždni. Za $2.35 sa môžu pasažieri odviezť jednu jazdu v plne vybavenom klimatizovanom autobuse s komfortnými sedadlami.

Doprava - Airport Flyer

Váš odborný poradca pre Miami a Floridu

<span>%d</span> blogerom sa páči toto: